0товарів на суму0 грн.

032 23-00-888

  • 032 23-00-888
  • 067 67-11-253
  • 050 67-11-253
  • 073 67-11-253
0товарів на суму0 грн.

Глобус географічний: фізичний та політичний. Цікаві факти з історії та сьогодення глобусів

16.09.2019

Які у Вас асоціації зі шкільним уроком географії? Ймовірніше за все, що зараз Ви подумали про глобус! Це – модель планети Земля, що максимально точно зображає її поверхню, відтворює форму та навіть кут нахилу земної осі. Жодна проекція на площину не може зобразити кулясту поверхню планети без спотворень. Меридіани та паралелі – умовні лінії перерізу Земної кулі, що утворюють градусну сітку. Завдяки її можливо правильно нанести на глобус материки, моря та океани відповідно до їх дійсних форм, розмірів та відстаней.

Глобус фізичний, як і карта, зображає поверхню Землі, рельєф її суходолу та морського дна. Глобус політичний демонструє устрій світу, поділ його на країни.

Глобуси бувають різні за розміром та масштабом. Вони можуть відрізнятись певними технічними характеристиками. Гадаєте це усе, що варто знати про глобус?Пропонуємо дізнатись про них ще багато цікавого.

Зміст

Перший глобус. Історія створення

Відомо, що перша карта виникла ще у III ст. до н.е. Її автор – «батько географії» Ератосфен. На карту було нанесено усі відомі того часу частини світу, та навіть градусну сітку. Існують припущення, що перший глобус теж виник у той період. Однак підтвердження цьому нема, відтак офіційну першість присвоїли найдавнішому глобусу, що дійшов до наших днів.

Глобус БехаймаГлобус «Erdapfel» – у перекладі з німецької мови «Земне яблуко». Так назвав своє творіння Мартін Бехайм, купець та мореплавець. Його виникнення припало на епоху Великих географічних відкриттів. Датою створення глобусу вважають 1492 рік. Тобто це було за рік до того, як Христофор Колумб у пошуках нових морських шляхів до Індії, відкрив новий континент. Майже 20 років по тому він отримав назву Америка, на честь Америго Веспуччі, іспанського мореплавця, що надав докази існування цих земель.

Відповідно, Америки на глобусі Мартіна Бехайма не було, тільки Європа, майже уся Азія та більша частина Африки, він мав ряд суттєвих невідповідностей у відстанях та розмірах. Попри це, він став відправним пунктом у розвитку картографії. Глобус був витвором мистецтва, над яким працювала не одна людина. Виготовленням кулі займався німецький математик Рупрехт Кольбергер. Зображення наносив художник Георг Глоккендон згідно з картою, придбаною Мартіном Бехаймом в Іспанії. На глобус бути нанесені 1100 власних назв, 48 прапорів, 48 правителів та 15 гербів. Окрім суші та моря були зображені також знаки зодіаку, кораблі, кити, морські чудовиська, змії та русалки. Вони були свідченням розвитку мореплавства. Глобус містив також довідник по спеціях із вказівниками, де їх потрібно купувати. Творіння Мартіна Бехайма можна сміливо назвати шедевром картографічного мистецтва. Глобус тривалий час красувався у міській ратуші Нюрнберга, потім повернувся у власність родини Бехайма, а з 1907 року експонується у Нюрнберзькому національному музеї.

Глобус Бехайма. Суперечливі факти

Найбільша кількість суперечок виникає щодо дати створення глобусу. Вважається, що це – 1492 рік. Саме ця дата зазначена біля південного полюса кулі. Однак чи дійсно вона позначала рік створення – питання спірне. На глобусі присутні декілька пізніших дат, зокрема 1495 та 1506. Нанесені вони тим же почерком, що і 1492. Це може свідчити про пізніший час створення «Земного яблука» чи про те, що дати були нанесені згодом.

Про те, що глобус було створено не наприкінці XV століття, а приблизно на межі XVI – XVII, свідчать ряд власних назв. Можна було б припустити, що глобус згодом виправляли та доповнювали. Але усі надписи зроблені одним почерком, шрифтом та фарбою.

Також «Земне яблуко» має багато посилань на книгу Марко Поло. А вона саме датується кінцем XVI – початком XVII століття. Створення глобуса Мартіном Бехаймом не заперечують. Однак, ставиться під сумнів те, що «Земне яблуко», що дійшло до наших днів, є дійсно його роботою та датується 1492 роком.

Америки на глобусі. Найбільш відомі зразки

Попри усі суперечливі факти першість залишається за глобусом Мартіна Бехайма. Другим вважають Ягеллонський глобус, що був створений у 1510 році на Півдні Франції чи на Півночі Італії. Однак, саме він став першим, на якому з’явилась Америка. Припускають, що до нього уже могли бути зразки глобусів із зображенням берегів незадовго відкритого континенту, однак жоден з них не зберігся. Наприкінці XVIII століттяглобус придбали для Краківської обсерваторії.

Ще одним визначним глобусом став Готторпський глобус-планетарій. Він був першим з найбільших, діаметром 3,1 метра. Готторпський глобус-планетарійЙого створення розпочалось у 1651 році за розпорядженням герцога Фрідріха III. Німецький мандрівник, географ, історик та фізик Адам Олеаріус очолив проект розробки та виготовлення глобусу. Під його керівництвом працювало ще 6 людей. У наступні роки було зібрано каркас та опорну конструкцію, механізм, платформу зі сидінням всередині глобуса. Наступними кроками було нанесення на нього карти Землі та карти зоряного неба всередині. У 1664 році відбулось урочисте відкриття Готторпського глобуса-планетарія. У 1713 році глобус було передано в Петербург імператору Петру Великому як дипломатичного подарунка. Зберігався він у Кунсткамері до 1747 року, коли сталась пожежа. Внаслідок неї глобус згорів. Майже півстоліття пішло на його реконструкцію. Для відновленого глобуса було збудовано спеціальне приміщення – глобусний будинок.

У 1942 році глобус вивезли до Німеччини, де він пробув п’ять років. У 1948 його повернули до Радянського Союзу. Сьогодні він експонується у музеї Кунсткамера у Санкт-Петербурзі.

Перші глобуси виготовлялись на замовлення. Це були ексклюзивні зразки ручної роботи. Їх створення було дуже клопіткою справою. Коштували вони нереально дорого для простих людей, та і не кожен багатій міг собі дозволити мати свою модель Землі. Доступними для людей глобуси стали після запуску масового виробництва у XX столітті.

Створення глобусів сьогодні

Технологічний прогрес, супутникові дослідження поверхні планети Земля дають можливість створювати максимально точні моделі глобусів. Однак цифрові технології, доступ до карт будь-якої місцевості через мережу інтернет частково витісняють карти та глобус з повсякденного вжитку. Здавалось би, що вони й зовсім можуть втратити свою популярність. Однак, навпаки, глобус набув більшої цінності як подарунок чи сувенір, як вишуканий елемент інтер’єру, навіть, як витвір мистецтва.

Так у недалекому 2008 році у Лондоні виникла компанія Bellerby & Co. Globemakers. За не такий довгий час свого існування вона уже має свою цікаву історію. Розпочалось усе з того, що її засновник Пітер Беллербі шукав глобус у подарунок для свого батька з нагоди його 80-річчя. Безрезультатні пошуки ідеального варіанту тривали два роки. Усе, що йому траплялось – дешеві сучасні варіанти глобусів або дуже дорогі антикварні взірці, стан яких не дозволяв використовувати їх за призначенням. Відтак у Пітера залишився єдиний варіант – зробити самостійно омріяну ним модель Землі.

Bellerby & Co. GlobemakersВиготовлення глобусу виявилось не таким простим, як видалось спочатку. Ця справа зайняла майже два роки. Перше, що потрібно було зробити – обрати карту. Він зупинив свій вибір на картах одного поважного видання. Однак, вони всеодно потребували опрацювання, численних правок у власних назвах. Робота над картою зайняла у Беллербі майже рік. Сьогодні у його команді уже працюють два штатні картографи.

Далі потрібно було спроектувати прямокутні фрагменти карти у клиноподібні для нанесення на сферичну форму. Допомогти у цій справі Пітеру зголосився його друг, що розробив спеціальну програму. Оплату за свої послуги згодом він отримав глобусом.

Настав час самої кулі. І тут все виявилось не так просто. Компанії з виготовлення різного роду форм надали Пітеру свої зразки. Однак жоден з варіантів не задовольнив його прагнення досконалості. Попри ідеальну форму, куля повинна бути збалансованою, щоб плавно обертатись довкола власної осі. Знайшовши врешті-решт відповідний варіант, можна було приступати до його обклеювання. Понад рік пішло на роботу та спроби досягти омріяної точності та бездоганності. Після нанесення карти, глобус вручну промальовують, ретельно перекривають місця стикування клиноподібних фрагментів.

Bellerby & Co. Globemakers сьогодні – команда професіоналів, що трудиться над створенням неймовірних глобусів. Вони отримали світове визнання та популярність. Їх можна побачити у кіно та різних телешоу. Кожен взірець – абсолютно неповторний та ексклюзивний витвір мистецтва.

Купити глобус у подарунок

Зображення Земної кулі є дуже символічним. Це – наша планета, світ, подорожі. Такий символізм робить глобус чудовим варіантом подарунку. Йому радітимуть як дорослі, так і діти. Красивий дорогий глобус ідеально доповнить будь-який інтер’єр, особливо доречно виглядатиме у робочому кабінеті.

Сьогодні представлені оригінальні варіанти такі, як глобус-бар. Окрім свого прямого призначення такий глобус виконує функцію зберігання напоїв та склянок. Він може встановлюватись на стіл, або ж мати високу підставку для розташування на підлозі. Найвідомішим виробником глобусів-барів є італійська компанія Zoffoli. Уже понад 60 років вона створює неймовірні зразки глобусів. Сьогодні їх творіння – як класичні варіанти, так і оригінальні модерні моделі.

Якщо Ви вирішили купити глобус у подарунок, зверніть увагу на варіанти з підсвіткою. Це красиво та практично, оскільки вночі такий глобус може слугувати чарівним нічником. Особливо сподобається глобус з підсвіткою юним дослідникам. Щоразу перед сном вони зможуть мріяти про захоплюючі подорожі у далекі країни. Глобус неодмінно зацікавить дітей до вивчення географії.

Тим хто полюбляє астрономію, припаде до душі варіант глобусу зоряного неба. Досить незвично та оригінально виглядають глобуси виконані під старовину. Подарункові варіанти, глобуси з додатковими опціями зазвичай коштують недешево.

Для навчання Ви можете купити класичний взірець глобуса виконаний з пластику. Він цілком та повністю виконуватиме своє пряме призначення як демонстраційний навчальний та довідковий матеріал, а також заощадить Ваші кошти.